Salih Çene | Kısa Özgeçmiş

ADI SOYADI : V.SALİH ÇENE

DOĞUM YERİ : İSTANBUL 31.10.1950

YABANCI DİLLER : İngilizce, Almanca, Fransızca (çok az)

MEDENİ HALİ : EVLİ, 3 çocuk

TABİYETİ : T.C.

1950 yılında İstanbul’da doğdu, evli ve 3 çocuk babası olup, İngilizce, Almanca ve çok az Fransızca bilmektedir.

İlkokulu Şişli Terakki, Işık Lisesi ve Ata Kolejinde okudu.

Ortaokul ve Liseyi Kadıköy Maarif Kolejinde okuduktan sonra, Turizm’le uğraşmaya başladı. Otelciliğe ilk adımını 1969 yılında Uludağ Büyük Otel’de Resepsiyonist olarak attı. 1971 yılında İstanbul Hilton Otel’de devam etti ve 1972 sezonunda Manavgat Tusan Otelinde Resepsiyon Şefi olarak görev yaptı. Sezon sonunda İngiltere’ye gitti ve Otelcilik ve Yiyecek-İçecek İşletmeciliği üzerine, Westminister Technical College’de HND (Higher National Diploma) ön lisans yaptı. İngiltere’de okurken Otelciğin hemen her bölümünde çeşitli görevlerde çalıştı..

1978 yılında Türkiye’ye döndü. Tusan Otelleri, Turban Otelleri ve Antalya Bölgesinde çeşitli Otellerde Genel Müdür ve Genel Koordinatör olarak görev yaptı. Elite Otelcilik A.Ş. adıyla kendi şirketini kurarak, sektörde danışmanlık hizmetleri verdi; Belekte ve Rusya’da Otel açılışları organize etti. 1996 yılı itibariyle, Belek’te kurulu Hotel Sun Zeynep’in 8,5 yıl süreyle Genel Koordinatörlüğünü yürüttü. 2005 yılında yeni kurulan OTİUM HOTELS INTERNATIONAL zincirinin 3 tesisinden sorumlu Genel Direktör olarak görev yaptı. 2006 yılından beri, serbest çalışmakta, Otel ve yatırımcılara Danışmanlık hizmetleri vermektedir

V.Salih ÇENE; 45 yıldır Turizimle uğraşmakta olup, bunun 35 yılında İşletme Müdürlüğü; Genel Müdürlük; Genel Koordinatörlük; Yönetim Kurulu Başkanlığı, gibi üst düzey yöneticilikler yapmış ve bu dönemin 31 yılını Antalya bölgesine adamıştır. Bu arada çeşitli sektör dergilerinde ve Basında yüzlerce makalesi yayınlanmış bulunan Salih Çene Akşam Gazetesi Akdeniz ilavesinde haftalık köşe yazarlığı da yapmıştır. Ayrıca, çeşitli üniversitelerin Turizm Eğitimi programlarında ve sempozyumlarda da yer almış ve eğitsel tebliğler vermiştir.

ALTİD ( Alanya Turistik İşletmeciler Derneği) Bşk.. Yardımcılığı, POYD Kurucu Üyeliği ve kuruluş dönemi geçici Başkanlığı, AKTOB üyeliği, Uluslararası Yiyecek İçecek Danışmanları Kurumu (FCSI) üyeliği, TUROFED Disiplin Kurulu üyeliği, AYÇOV Yön. Kur. Bşk. Yardımcılığı, TYD Yüksek Danışma Kurulu Üyeliği, İngiltere merkezli Uluslararası Ağırlama Enstütüsü (Institute of Hospitality) akademik üyeliği (Fellow), Skal Antalya, Skal Türkiye Başkanlıkları ve Skal Türkiye Uluslararası Temsilciliği gibi sivil örgüt faaliyetleri bulunmaktadır. Halen, Skal Uluslararası Örgütünün Başkan Yardımcılığını yürütmektedir.

Ayrıca Galatasaray Spor Kulübü Kongre üyeliği, Turizm Yazarları Derneği ve Türk-Çin İşadamları Derneği üyelikleri bulunmaktadır.